Nomeda Marčėnaitė

Atsakyti į klausimą kodėl vaikai žemina vieni kitus nėra taip paprasta ir dar sunkiau pasakyti kaip pakeisti šią situaciją.

Vaikystė kartais atrodo labai nutolusi nuo šiandieninės manęs, bet vis pagaunu save galvojant apie mažą mergaitę ir apie jos gyvenimą prieš tuos daugelį metų. Kartais sunku patikėti, kad tai aš. Tada nutikę  įvykiai ir tuo metu supę žmonės vienaip ar kitaip paveikė mano likimą ir tą suprantu vis aiškiau.

Gal kam bus keista, bet retsykiais prisimenu, na gal ir nebe taip skausmingai, kai vyresnėje klasėje besimokantis berniukas, kuomet išdrįsau jam dėl kažko paprieštarauti, labai trumpai apibūdino mano vietą pasaulyje - ,,O tu, stora, tylėk!“. Ir jam pavyko. Užsičiaupiau pamiršusi dėl ko buvau išsižiojusi, o vėliau, tai yra daugybę metų negalėjau atsikratyti komplekso, kad esu per stora ir nepatraukli, nors tai, sprendžiant iš nuotraukų, buvo netiesa. Štai taip, greitai ir grubiai diskusijos buvo baigtos, o aš ne iškart susigaudžiau, kad neturėčiau taip lengvai pasiduoti ir leistis žeminama.

Kartais galvoju kodėl vieni tampa labai jautrūs pažeminimui, o kiti linkę menkinti šalia savęs esančius. Gali būti, kad priežastys panašios - nuolat patiriamas pažeminimas pačiomis įvairiausiomis  formomis, tik mūsų nuoskaudos išsivysto į skirtingus elgesio modelius - dalį vaikų paverčia budeliais, kitus aukomis.

Man regis, mūsų vaikai taip elgsis tol, kol mes patys, vaikystėje patyrę pažeminimą tiek iš beandraamžių, tiek tėvų ar mokytojų, subręsime kitokiam požiūriui į pasaulį ir neperduosime jiems to kaip vienintelio galimo savo viršenybės įrodymo būdo.

Bet tai nėra nei paprasta, nei lengva, todėl ir pati dažnai pagalvoju ar tai ką pasakiau kuriam iš savo vaikų nebuvo užgaulu, nes jei noriu, kad mane girdėtų turiu bendrauti nesukeldama noro atsilyginti tuo pačiu ar dar blogiau palikti nuoskaudą, kuri prisimins praėjus daugybei metų ir vėl bus perduodama iš tėvų vaikams, jų vaikams ir t.t.

Ar mes pajėgūs keistis? O gal jau atėjo vaikų karta, kuri sugebės tai padaryti?

Norėčiau gyventi tokiame pasaulyje.

Grįžti Viršus