Naujienos

Aug. 31, 2012

Naujaisiais mokslo metais vaikų laukia mažiau patyčių

Dėl mokyklinio amžiaus vaikų ir jaunuolių patyčių problemos Lietuva yra viena pirmaujančių šalių Europoje ir Šiaurės Amerikoje, tačiau per pastaruosius metus patyčių mastas ėmė mažėti. Šie duomenys paaiškėjo, 2012 metų viduryje Pasaulio sveikatos organizacijai paskelbus 2009-2010 metais 38 šalyse ar regionuose atliktos Tarptautinės mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos ir sveikatos studijos rezultatus.

Patyčias patiriančių vaikų procentas Lietuvoje prieš trejus metus buvo vienas didžiausių tarp visų tyrime dalyvavusių šalių. Patyčios paplitusios tiek tarp jaunesnio amžiaus mokinių, tiek tarp paauglių. Dažniausiai patyčias mūsų šalyje patiria vienuolikos metų vaikai: 27 procentai mergaičių ir 32 procentai berniukų. Lietuvos vaikai ne mažiau linkę tyčiotis iš kitų – pagal surinktus duomenis, juos lenkia tik latviai ir rumunai. Dažniau tyčiojasi berniukai nei mergaitės, o iš trijų amžiaus grupių dažniausiai patyčių griebiasi 15-mečiai paaugliai.

„Lygindami šio (2009/2010 m.) ir priešpaskutinio tyrimo (2005/2006 m.) rezultatus, galime matyti nors ir nedidelius, bet pozityvius pokyčius. Mažėja vaikų, kurie skaudina kitus – o tai labai geras ženklas, – teigia „Vaikų linijos“ vadovas dr. Robertas Povilaitis. – Žinoma, permainų procesas vyksta lėtai – gali prireikti ne vieno dešimtmečio, kad pasikeistų bendravimo kultūra ir ženkliai sumažėtų agresyvaus elgesio atvejų mokyklose.“ Pastaraisiais metais Lietuvoje dedama daug pastangų, siekiant sumažinti patyčių paplitimą. Jau kelerius metus Lietuvos yra įgyvendinamos efektyvios smurto, agresyvaus elgesio ir patyčių tarp vaikų prevencinės programos (Olweus patyčių prevencinė programa, „Antras žingsnis“ – socialinių – emocinių įgūdžių mokymo programa) ir kt.), darželiuose diegiamos socialinių įgūdžių ugdymo programos (pavyzdžiui, programa „Zipio draugai“). Šios priemonės padeda didinti visuomenės sąmoningumą, todėl vis dažniau atkreipiamas dėmesys į situacijas, kai vaikai yra skriaudžiami, su jais elgiamasi netinkamai. Pagalbos tarnyba vaikams ir paaugliams „Vaikų linija“ aktyviai prisideda prie patyčių prevencijos Lietuvoje. Jau devynerius metus emocinę pagalbą teikianti tarnyba vykdo kampaniją „BE PATYČIŲ“. Per tą laiką išleista įvairios informacinės medžiagos vaikams, tėvams ir mokytojams, suorganizuotos tarptautinės konferencijos, įvykdyta daug mokymų, sukurta interneto svetainė www.bepatyciu.lt, spręsti patyčių problemą pakviesti žinomi visuomenei žmonės ir pan.„Vaikų linijos“ pradėta iniciatyva „Savaitė BE PATYČIŲ“ tampa tradicine ir jau trečią kartą šių metų kovo mėnesį vaikus, paauglius ir suaugusiuosius mokė užkirsti kelią patyčioms ir kartu siekti, kad visuomenėje būtų daugiau pagarbaus ir draugiško bendravimo.

„Nors Lietuvoje taikomos patyčių prevencinės priemonės, vis daugiau mokyklų vykdo įvairias programas, tačiau neišvengiamai yra ir kitų įvairių veiksnių, kurie didina problemą. Pavyzdžiui, žiniasklaidoje, televizijoje, politikoje vykstantis kitų žeminimas rodo netinkamą pavyzdį jaunajai kartai ir silpnina prevencinių programų poveikį“, – apgailestavo „Vaikų linijos“ vadovas dr. R.Povilaitis.

2012 metais „Vaikų linijos“ veiklą finansiškai remia: bendrovė TEO, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Vilniaus miesto savivaldybė, Nyderlandų Karalystės ambasada, Sveikatos apsaugos ministerija, Europos Komisijos DAPHNE programa, UAB „4finance“, Lietuvos gyventojai, skiriantys paramą aukojimo portale aukok.lt, pervedantys paramą tiesiogiai ir skiriantys dalį pajamų mokesčio. Paslaugomis tarnybą remia Vilniaus miesto savivaldybė, UAB "aCoobe", UAB „Mediaskopas“, VĮ poilsio namai „Baltija“, „JCDecaux“, UAB „Švytėjimas“, „Not Perfect | Y&R Vilnius“, „BVRG Burson – Marsteller“, dizaino studija „TAPE“, fotostudija „Ciklopas“, UAB „EMP recycling“, garso studija „Dropaudio“, nemokamos socialinės reklamos sistema „Pagalbareklama.lt“.

Naujausią Tarptautinės mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos ir sveikatos studijos (pagrindinis tyrėjas Lietuvoje – prof. Apolinaras Zaborskis, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas) ataskaita: http://www.hbsc.org/news/index.aspx?ni=1080 . 

„Vaikų linijos“ išleisti informaciniai leidiniai apie patyčių prevenciją:  http://www.bepatyciu.lt/lt/biblioteka/

Patyčių prevencijai skirta interneto svetainė: http://www.bepatyciu.lt/ 

Grįžti Viršus