Naujienos

April 13, 2012

Žymūs žmonės prisijungė prie patyčių Lietuvoje stabdymo

Naujosios Akmenės Ramučių gimnazija

Naujosios Akmenės Ramučių gimnazija

 

Šiais metais prie iniciatyvos „Savaitė BE PATYČIŲ“, vykusios kovo 19-25 dienomis, prisijungė ne tik nevyriausybinės organizacijos, valstybinių ir savivaldybės institucijų bei verslo atstovai, bet ir visai Lietuvai pažįstami veidai: aktorius Gytis Ivanauskas, krepšininkai Paulius Jankūnas ir Dainius Šalenga, režisierė Giedrė Beinoriūtė, muzikantas Arnoldas Lukošius, televizijos laidų vedėjas Žygimantas Stakėnas, dainininkė Atlanta, modelis Aistė Jasaitytė, aktorė Aldona Vilutytė ir aktorius Dominykas Vaitiekūnas. Pokalbius „Vaikų linijos“ savanoriai filmavo neprofesionaliomis vaizdo kameromis bei filmukus montavo kartu su Lietuvos psichologų studentų asociacijos pagalba.
„Mes skelbdavome boikotus kuriam nors vaikui: nedraugaudavome ir nekalbėdavome su juo. Ryškiai atsimenu, kaip boikotavome vieną mergaitę, nes mums atrodė, kad ji netinkamai elgiasi, meluoja. Tai buvo būdas ją pamokyti, – asmenine patirtimi dalinasi režisierė G.Beinoriūtė. – Dabar man atrodo, kad tai buvo nesąžininga tos mergaitės atžvilgiu, tačiau tuo metu trūko suaugusiųjų, kurie paaiškintų, kad toks elgesys netinkamas“.  Režisierė pastebi, kad iš tyčiojimosi neišaugama – patyčios dažniausiai išauga į kitas, daug baisesnes, formas. 
„Po kiekvienu straipsniu naujienų portaluose yra tūkstančiai komentarų, iš kurių gal tik 100 yra teigiamų, o visa kita yra pasityčiojimai iš žmogaus, jo gyvenimo būdo, šeimos. Niekas neapsaugotas nuo to,“ - sako Ž.Stakėnas, teigdamas, kad ir žymūs bei gerbiami žmonės Lietuvoje kasdien susiduria su patyčiomis.
„Patyčios turi liautis. Šią žinią norime kaip galima garsiau išsiųsti visiems tiems, kurie dar šiandien galvoja, kad yra labai smagu skaudinti ir žeminti kitą, kurie jaučiasi labai „kieti“, jeigu užgaulioja silpnesnį. Patyčios gali liautis, kai skriaudėjai jaus, kad nebeturi palaikymo, priešingai – juos reikia pastebėti ir stabdyti. Žinomų visuomenėje žmonių nuomonė svarbi tiek vaikams, tiek suaugusiems – todėl pasikvietėme juos į pagalbą, – sako „Vaikų linijos" vadovas dr. Robertas Povilaitis. – Patyčioms sustabdyti reikia kasdienių ir nuolatinių pastangų, todėl tikimės, kad ši savaitė pridės ūpo visiems bandant įveikti patyčias.“
Savaitės metu tarnyba „Vaikų linija“ pagalbą teikė visą parą – savanoriai konsultantai atsiliepė beveik 1000-iu daugiau skambučių nei įprasta. „Vaikų linija“ taip pat pristatė socialinę reklamą „Pikti žodžiai skaudina“, kuri yra eksponuojama septyniuose Lietuvos miestuose. 
 „Savaitės BE PATYČIŲ“ metu daugiau kaip 1000-yje Lietuvos vietų vyko daugybė renginių mokyklose, darželiuose, miestų centruose. Savaitė prasidėjo „Vaikų linijos“ ir UAB „Time Leaders“ organizuotu renginiu „Pramogų pasaulis be niekinimo. Šeima be pažeminimų. Verslas be ujimo. Žiniasklaida be užgauliojimų. Politika be įžeidinėjimo. Ar įmanoma ori valstybė?”, kuriame užsienio šalių diplomatai, verslininkai, politikai, žurnalistai bei psichikos sveikatos specialistai dalinosi mintimis apie patyčių priežastis už mokyklos ribų. TEO LT, AB inicijuojamos „Saugesnio interneto akademijos“ lektoriai Kauno jaunimą mokė išvengti patyčių internetinėje erdvėje. VšĮ „Vaiko labui“ pasiūlyta idėja kurti Draugystės knygą buvo labai populiari: daugelyje Lietuvos ugdymo įstaigų pedagogai kartu su auklėtiniais piešė, fotografavo, rašė palinkėjimus bei eilėraščius draugystės tema. „Skalvijos“ kino centre vyko nemokamos filmų peržiūros, o Lietuvos teatrų vaikams ir jaunimui asociacija (ASITEŽAS) vaikus pakvietė į spektaklius. Teisingumo ministerijos atstovai rengė diskusijas apie žmogaus teises, toleranciją, patyčių prevenciją su mokyklų bendruomenėmis.

VšĮ „Paramos vaikams centras“ organizavo nacionalinį konkursą „Gražiausios draugystės istorija“, kuriam pateikta daugiau nei 500 darbų. Lietuvos vaikų ir jaunimo centro inicijuotame renginyje „Spalvotas miestas“ vaikai ir jaunimas kūrė miestą, kuriame būtų gera  gyventi. „Savaitės BE PATYČIŲ“ metu vyko konkursas „Antivirusas“, partnerių vedamos paskaitos ir užsiėmimai. Kauno Dainavos poliklinikos Jaunimo centre visus norinčius konsultavo psichologai bei socialiniai darbuotojai, vyko patyriminiai seminarai ir paskaitos moksleiviams, tėvams bei mokytojams, pasitelkiant daugelį miesto mokyklų buvo sukurti „Draugystės kalendoriai" bei bendradarbiaujant su kino teatru „Romuva" bei projektu „Mokausi iš kino" Lietuvoje vyko psichoedukacinių filmų peržiūros bei diskusijos, Lietuvos tėvų forumo organizuotas seminaras. Lietuvos mokinių parlamentas visoje respublikoje organizavo  flashmob'ą, Lietuvos moksleivių sąjunga Lietuvos miestuose rengė spalvingas eisenas. Labai aktyviai iniciatyvą palaikė ir daug susitikimų su mokiniais surengė Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai.
Daugiau įspūdžių, nuotraukų bei video filmų iš „Savaitės BE PATYČIŲ“  bei interviu su žymiais Lietuvos žmonėmis: www.bepatyciu.lt ir www.facebook.com/bepatyciu .
„Savaitė BE PATYČIŲ" yra viena iš „Vaikų linijos“ vykdomos kampanijos „BE PATYČIŲ“, vykdomos nuo 2004 metų, dalis. Kampanija „BE PATYČIŲ“ siekiama skatinti draugišką bendravimą bei mažinti patyčias. Kampanijos įgyvendinimo metu leidžiama įvairi informacinė medžiaga vaikams, tėvams ir mokytojams, organizuojamos konferencijos, diskusijos, vykdomi mokymai. Projektui sukurta internetinė svetainė www.bepatyciu.lt . Bėgant metams prie projekto prisijungia vis daugiau partnerių, žinomų visuomenei žmonių. 

„Savaitės BE PATYČIŲ“ iniciatorius - viešoji įstaiga „Vaikų linija“. Iniciatyvos partneriai: VšĮ „Paramos vaikams centras“, VšĮ „Vaiko labui“, LR Švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos vaikų ir jaunimo centras, Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centras, bendrovė TEO LT, AB, Kauno Dainavos poliklinikos Jaunimo centras, Lietuvos mokinių parlamentas, Lietuvos moksleivių sąjunga, kino centras „Skalvija“, UAB „Time Leaders“, Lietuvos psichologijos studentų asociacija, Policija, LR Teisingumo ministerija, Lietuvos tėvų forumas, Teatro laboratorija „Atviras ratas“, Lietuvos teatrų vaikams ir jaunimui asociacija ASITEŽAS.
Savaitės BE PATYČIŲ iniciatyvą globojo Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga. Rėmėjai: UAB „Švytėjimas“, sporto baras „Stars & Legends“, viešbutis „Šarūnas“. Informaciniai rėmėjai: Lietuvos radijas ir televizija, portalas lrytas.lt, „Ad Verum“, Vilniaus miesto savivaldybė. Iniciatyvos draugai: Europos Parlamento narys Leonidas Donskis, Norvegijos Karalystės ambasada, Švedijos ambasada, Nyderlandų Karalystės ambasada, Pasaulio sveikatos organizacija.

Grįžti Viršus